ساخت فایل APK در اندروید استودیو

آموزش برنامه نویسی اندروید

1395/08/21 01:04:00 عصر

به نام خدا.ان شا الله بنا داریم بعد از هر آموزش پایه، مباحث تکمیلی مربوط به آن را نیز رایگان منتشر کنیم اما با توجه به اینکه ساخت یک اپلیکیشن با پسوند apk و قابل نصب بر روی دیوایس های حقیقی ممکن است برای اکثر افراد دغدغه باشد،لازم دانستم این آموزش را سریعتر آماده کنم. مباحث کاربردی بعدی مربوط به بخش رابط کاربری خواهد بود.

حتما اطلاع دارید پسوند فایل نصبی اپلیکیشن های اندروید، apk (که از عبارت Android application package گرفته شده) می باشد.جهت انتشار و یا تست اپلیکیشن بر روی دیوایس های حقیقی، نیاز به گرفتن خروجی apk خواهیم داشت (جهت اطلاع برای تست بر روی دیوایس حقیقی راه ساده تر استفاده از USB Driver است که در مباحث آینده به آن می پردازیم). در این آموزش، اپلیکیشن ساده ای که در فصل آموزش طراحی رابط کاربری با هم بررسی کردیم را استفاده می کنیم.
در ساخت apk مبحثی با عنوان Sign یا امضا داریم. امضا کردن اپلیکیشن مشخص کننده سازنده آن بوده و وقتی شما اپلیکیشن را هنگام گرفتن خروجی امضاء می کنید در حقیقت خود را مالک و سازنده اپلیکیشن معرفی کرده اید.

گزینه Build APK خروجی را بدون امضا می سازد که برای مراحل تست می تواند مناسب باشد ولی برای انتشار اپلیکیشن حتما باید خروجی امضا شده را تهیه کرد.با انتخاب این گزینه ساخت apk آغاز شده و پس از اتمام، گزینه Show in Explorer در محیط اندروید استودیو ظاهر می شود که مسیر قرار گرفتن خروجی را باز می کند. مسیر ذخیره به این صورت است :
YourProjectFolder\app\build\outputs\apk
(شاید بهتر باشد برای تست هم از نسخه امضا شده استفاده شود).
از منوی اصلی اندروید استودیو و گزینه Build به قسمت Generate Signed APK (به معنی ساخت پکیج امضا شده) می رویم.

فیلد Key store path مربوط به مکان قرار گیری فایل امضا می باشد.امضایی که می سازید به صورت یک فایل در مکان دلخواه شما ذخیره می شود.یک امضا را می توانید برای همه اپلیکیشن های خود استفاده کنید یا اینکه برای هر اپلیکیشن یک امضای جدید بسازید اما منطقی است که برای خودتان یک امضاء واحد و یکسان داشته باشید و در همه پروژه ها از همان یک امضا استفاده کنید (ضمن اینکه اگر برای نسخه های بعدی یک اپلیکیشن از امضای متفاوت نسبت به نسخه قبل استفاده کنید، کاربر امکان نصب نسخه جدید را بر روی نسخه قبل نداشته و ابتدا مجبور به حذف نسخه فعلی خواهد بود). اگر از قبل امضا داریم گزینه Choose existing و مثل الان که اولین ساخت امضا را داریم، Create new را انتخاب می کنیم.

در پنجره New Key Store اطلاعاتی برای ساخت امضا از ما خواسته شده. key store path مربوط به انتخاب محل ذخیره شدن فایل امضا می باشد. توسط گزینه “…” سمت راست فیلد، وارد پنجره انتخاب مسیر شده و مسیری دلخواه را انتخاب می کنیم. در انتهای پنجره هم باید برای فایل امضای خود نامی را وارد کنیم. من mysignature را نوشتم. سپس باید یک پسورد برای امضای خود تعیین کرد. این پسورد را نباید فراموش کنید. در دفعات بعدی که بخواهید امضا را استفاده کنید نیاز به وارد کردن رمز عبوری که الان تعیین کرده اید خواهد بود.رمز عبور را دو بار جهت تایید وارد می کنیم.
قسمت بعد Alias یا نام مستعار می باشد که یک نام برای خودمان انتخاب می کنیم و در خط بعد برای نام خود نیز نیاز به تعریف رمز عبور داریم (این پسورد را نیز حتما به خاطر سپرده یا جایی یادداشت کنید). قسمت Validity اشاره به زمان معتبر بودن امضا بر حسب سال بوده که پیش فرض عدد ۲۵ قرار داده شده و ما هم نیازی به تغییر آن نمی بینیم. در قسمت Certificate اطلاعاتی از جمله نام و نام خانوادگی، ارگان، شهر، استان و کد کشور از ما خواسته شده که حداقل یک مورد را باید پر کنیم.

با تایید فرم ، امضا ایجاد شده و به پنجره قبل بازمی گردیم :

به این ترتیب اطلاعاتی که در مرحله قبل وارد کردیم به این مرحله منتقل شد.برای پروژه های بعدی دیگر لازم به ساخت امضا نبوده و توسط گزینه Choose existing فایل امضا را به اندروید استودیو معرفی می کنیم. با انتخاب Remember passwords در موارد بعد نیاز به ورود مجدد رمزها نیست.مرحله بعد مربوط به تعیین محل ذخیره سازی خروجی apk برنامه است.


قسمت Build type هم release را انتخاب می کنیم.با زدن Finish کار بیلد شدن فایل آغاز شده که بسته به حجم پروژه زمان می برد که در نهایت با نمایش پیغام APK(s) generated successfully پایان می یابد و با کلیک روی Show in Explorer به محل قرارگیری فایل می رویم.

فایل اپلیکیشن ما بر روی دسکتاپ ایجاد شد :

حال فایل apk را می توانیم روی امولاتور (مانند جنی موشن) و یا یک دیوایس حقیقی نصب کنیم :

نکته : اگر گزینه Remember passwords را فعال کنید، در دفعات بعد، پنجره مربوط به Master Password نمایش داده می شود که از شما می خواهد برای این یادآوری یک رمز عبور درنظر بگیرید تا در مراجعات بعد به جای وارد کردن دو رمز عبور و نام مستعار، با وارد کردن یک رمز عبور به مرحله نهایی برسید. البته انتخاب این رمز عبور الزامی نیست.