فناوری شارژ سریع

فناوری اطلاعات

1395/04/15 11:38:00 صبح

شارژ سریع‌ در اصل توسط کوالکام و با فناوری Quick Charge پایه‌گذاری شد. سایر تولیدکنندگان چیپ‌ها نیز همچنان در حال تلاش برای دستیابی به تکنولوژی‌های شارژ سریع‌ هستند؛ اما در نهایت باید بگوییم که تکنولوژی Quick Charge کوالکام همچنان اولین فناوری در این زمینه بوده و کمپانی‌های دیگری چون سامسونگ و اینتل هم از لایسنس‌های کوالکام بدین منظور بهره می‌برند.

Quick Charge چگونه کار می‌کند؟

هر گوشی‌هوشمند، دارای یک مدار مدیریت انرژی بوده که بر روی برد مداری مخصوص خود قرار داده شده است. این مدار محدودیت باتری را در اینکه تا چه میزان می‌توان ولتاژ ورودی را در یک لحظه دریافت کند، تعیین می‌کند. گوشی‌های هوشمندی که از Quick Charge بهره نمی‌برند این میزان را بر روی ۱۰ وات محدود کرده‌اند. Quick Charge به طور بهینه‌ای این محدودیت را افزایش می‌دهد.

اما یک نکته مهم دیگر وجود دارد که باید در مورد فناوری شارژ سریع بدانید. این فناوری مدت زمان لازم برای هر بار شارژ دستگاه را کاهش و در واقع سرعت شارژ را افزایش می‌دهد، اما ممکن است در کل مدت شارژ، سرعت شارژ شدن یکسان نباشد.

بر اساس اینکه فرآیند کارکرد یک باتری چگونه است، تکنولوژی شارژ سریع، سرعت بهینه را تشخیص می‌دهد. هنگامی که ولت‌های بیشتری به یک باتری خالی وارد شود، سرعت شارژ بیشتر خواهد شد، چرا که انرژی وارد شده به اولین سلول ذخیره‌سازی باتری که برسد همانجا ذخیره می‌شود. اما هنگامی که حدود ۶۰ درصد از ظرفیت باتری شارژ شود، به منظور یافت سلول‌های خالی برای ذخیره انرژی وارد شده، عملیات جستجو انجام می‌شود که همین عامل باعث کاهش سرعت شارژ دستگاه در این حالت می‌شود.

انرژی بیشتر، گرمای بیشتری را هم تولید می‌کند. باتری‌های لیتیومی در صورتی که بیش از حد داغ شوند، ممکن است آسیب ببینند. به همین دلیل دستگاه‌هایی که از تکنولوژی شارژ سریع بهره می‌برند همگی مجهز به یک سنسور دما هستند. اگر در طی فرآیند شارژ شدن دستگاه، باتری بیش از حد مجاز گرم شود، حالت شارژ سریع غیرفعال شده و ولتاژ ورودی شارژر شما کاهش خواهد یافت.